zadzwoń
508 663 367


zadzwoń
508 663 367
napisz
kontakt@sledznafali.pl
zadzwoń
508 663 367
napisz
kontakt@sledznafali.pl
X
Autor:
Aga Szczecka
kategoria: zawód agent
czas czytania: 3 min
0
podziel się:

Szlaka jaka jest, każdy widzi. Jak to gdzie? W dziurze przecież

Wszyscy zgromadzeni przy dziurze jak jeden mąż wstrzymaliśmy oddech. Popatrzyłam na klientkę, ona na mnie, oczami okrągłymi jak spodki z wielkimi pytajnikami pośrodku.

Człowiek ma 47 lat na karku i ciągle się uczy. Do mojego słownika wpadło nowe słowo, które nie wiedzieć czemu, dosyć mnie bawi: szlaka. Znacie? Mam nadzieję, że tylko nieliczni z Was odpowiedzą: tak. Mam nadzieję, bo inaczej okazałoby się, że jestem językową ignorantką, a przecież podaję się za specjalistkę nie tylko od nieruchomości, ale i od słowa pisanego.

Zostawcie póki co, doktora Google w spokoju. Tylko mój mąż Inżynier, gdy go zapytałam o rzeczone słowo, zmarszczył brew i zaczął wykład: wydaje mi się, że… Oczywiście wiedział!

Ale po kolei. Jest mieszkanie. W Sopocie. Z 1931 roku. Którym się opiekuję i mam nadzieję doprowadzić wkrótce do jego sprzedaży.
To bardzo zacne lokum. Przy cichym, zielonym skwerku, niedaleko plaży, do której spacer zajmie do 10 minut (no chyba, że po drodze wstąpicie na lody i będziecie podziwiać piękne sopockie kamienice – to dłużej). 92 metrowe, z zachowaną służbówką, spiżarką w kuchni, pięknymi, solidnymi drzwiami i żeliwnymi kaloryferami. Od wielu lat nieremontowane, swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Czeka na nowego właściciela, który znowu wróci je do życia.

***

Czeka też na werdykt stara, drewniana podłoga. W ocenie większości oglądających – piękna i dobrze zachowana, choć gdzieniegdzie nierówna, gdzieniegdzie skrzypi lekko. I nie wiadomo co z nią zrobić… Zostawić? Remontować? Wymienić?

Ostatnio poddana została ekspertyzie, gdyż koszt jej remontu ma zaważyć na decyzji kupna zainteresowanego klienta.

Uważajcie więc: akcja! Spotkanie w mieszkaniu. Dzielnie odpowiadam na pytania trzech fachowców, dotyczących stanu mieszkania i podłogi. Do czasu, gdy pada beztroskie: trzeba zerwać deskę.

– No nie! – stanęłam w obronie podłogi (kurczę, co by na to powiedział mój klient? A jeśli kupujący się rozmyśli, to zostaniemy nie tylko ze starą, ale i zniszczoną podłogą? – myślę naprędce.) – Sorry panowie, ale nie ma takiej opcji – oznajmiam, główkując jednocześnie, jak by się do tej podłogi, a raczej do tego co jest pod nią, jednak dorwać. I nagle mnie olśniło. Dziura! Przecież jest dziura. Wypalona w podłodze kilkanaście lat temu przez… żelazko postawione niesfornie na podłodze. Na co dzień ukryta pod dywanem, światło dzienne ujrzała podczas stylizacji mieszkania do sesji foto.

- Czy ta dziura Panom wystarczy? – spytałam, z satysfakcją prowadząc fachowców do wspomnianego otworu.

Potem już była szybka akcja – grzebnięto w dziurze. Raz, drugi. Sprawdzono głębokość, aż zaczęłam się obawiać o sufit tych co pod nami, i zawyrokowano: – Szlaka jest!

Wszyscy zgromadzeni przy dziurze jak jeden mąż wstrzymaliśmy oddech. Popatrzyłam na klientkę, ona na mnie oczami okrągłymi jak spodki z wielkimi pytajnikami pośrodku. – To dobrze? Czy nie? – spytała debatujących nad dziurą.
– Da się zrobić! Sucha jest, w porządku. Ale bez zrywania podłóg i wywalania tego, bo syf straszny będzie raczej… Uszczelnimy, wyrównamy i nowe dechy położymy – padł werdykt po krótkiej debacie.

No i teraz to juz wiem, co się może kryć pod starymi podłogami w kamienicach.

***

Szlaka to nic innego bowiem, jak warstwa izolacyjna wysypywana kiedyś pomiędzy legary, na których wspiera się podłoga. Najczęściej w postaci żużlu (coś w stylu dzisiejszego keramzytu). Czasem wymieszana z piaskiem na przykład. Czasem to sam piach lub piach zmieszany z popiołem. Zazwyczaj o grubości kilkunastu (kilkudziesięciu) centymetrów. Stąd usuwanie jej z mieszkania nie jest czystą robotą i robi się wspomniany przez panów wyżej „syf”. Co nie znaczy, iż nie jest to do zrobienia. Do rozważenia są dwie opcje: taka jak powyżej zaproponowali fachowcy, gdyż tzw. dobra szlaka sama w sobie jest uznawana za niezły materiał izolujący, lub wyrzucenie jej i zastosowanie nowego wypełnienia między legarami.

Fachowcy remontujący stare mieszkania niejeden raz spotykali się ze szlaką. Nie to, co ja…
Od razu dodam, iż nie jestem specjalistą w zakresie starych podłóg. Zwyczajnie uległam fascynacji słowem „szlaka”, które wpisuję do mojego słownika. I tyle.

I taka ze mnie agentka, że zawsze będę szukała dziury (he, he) i odpowiedzi na pytania klienta.

 

podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj dalej

Czy śledź na konferencji to dobry pomysł?

20.09.2021
homestaging

Jeśli nie cierpisz śledzi, to się skrzywisz. Jeśli je lubisz, sprawdzisz jak je serwują. Tak czy inaczej śledź bez echa nie przejdzie… I o to właśnie chodzi. O trochę nieszablonowym podejściu do marketingu w branży nieruchomości mówię na pierwszej w Polsce Konferencji Homestagerek Online. A co ja, samodzielna agentka nieruchomości, homestagerka hobbystka, tam w ogóle […]

A potem do drzwi zadzwoniła właściwa pani Anna. Ta z mężem. 

10.06.2021
zawód agent

Prezentacja mieszkania w Sopocie. Czekam na umówionych klientów. Kwadrans przed czasem – dzwonek. Lekko zdziwiona schodzę na dół. – Pani Anna tak? Udało się przyjść Pani wcześniej? Czekamy na męża jeszcze? – Jakiego męża?! Wchodzimy, czasu mam mało. A to nie miała być kamienica taka bardziej stylowa, po remoncie? – Nie, od zawsze to był […]

O mieszkaniu z dziurą w podłodze i Sewerem nad głową słów kilka

6.05.2021
zawód agent

Pamiętasz mieszkanie z piękną drewnianą podłogą i dziurą wypaloną żelazkiem? To, które sąsiadowało z mieszkaniem, w którym Seweryn Krajewski, na którego wszyscy wołali Sewer (a tylko jego mama – Sewik) ćwiczył godzinami wprawki na pianinie? Jestem ciekawa, czy te historie przetrwają. Czy Marianka i Celinka usłyszą o nich od swoich rodziców. Nowych właścicieli sopockiego mieszkania. […]
śledź na fali
508 663 367
kontakt@sledznafali.pl
Obserwuj mnie:
Copyrights © 2020 Śledź na fali I Nie kopiuj, zadzwoń. Napiszę jeszcze lepsze teksty specjalnie dla Ciebie